دانلود پندار خدا

کتاب «پندار خدا» نوشته «ریچارد داوکینز» ترجمه «فرزام»

من به ‌این دلیل مخالف مذهب هستم که ما را به ‌راضی ‌بودن و سرسپردگی تعلیم می دهد تا از درک علمی جهان ناتوان باشیم. ایمان دینی، دست کم به تعبیر متعارف آن یک «پندار» است. باور کاذبی است که در برابر تمام شواهد خلاف خود سخت‌ جانی می کند. من این نظر رابرت ام پیرسیگ را تأیید می کنم که می گوید: هنگامی که یک ‌نفر دچار پندار می شود، او را دیوانه‌ می خوانند. هنگامی که افراد بسیاری دچار یک پندار می شوند، آنها را مؤمن‌ خطاب می کنند. نباید کودکان را به کیش والدین شان دانست و بر آنها برچسب دین خاصی زد. اصطلاحاتی مثل «بچه کاتولیک» یا «بچه مسلمان» باید منزجرکننده محسوب شوند.

دانلود کتاب «پندار خدا» نوشته «ریچارد داوکینز» ترجمه «فرزام»

pendare-khoda

26 پاسخ

 1. داوکینزدرموردخدا تنها یک ندانم گر(لاادری)است . بروجودخدا دلایل زیادهست ومی شود گفت خدانیاز به اثبات ندارد بلکه خدا وجود است وآنچه ما می بینیم واین همه روی اختراع واکتشاف وعلم ودانش وخرد مانور می دهیم تنها مقدا رناچیزی ازهستی باالقوه است که به فعل درمی آید آن هم با علم وشعورخدادادی .

  دوست داشتن

 2. خواهشا التماسا لطف کنید کتابهای دیگر داوکینز را برای دانلود بگذارید . خواهشا یه خورده پویا تر باشید ممنونم ممنوعه جان یک زندگی نامه هم از خودت بنویس دوست دارم چون خودت هم منطقی جواب می دی و معلومه باسواد و دانشوری

  دوست داشتن

 3. برا اونی که می گه اگه احیانا خدا وجود داشته باشه باید بهش گفت: اگه احیانا قبیله ی کانتاچبو درست بگه چی؟ اگه احیانا دوزوردوزها درست بگن چی؟ اگه خرس پرست ها درست بگن چی؟ و میلیون ها باور اشتباه دیگه که همین جوری از سر ترس و نه عقل پذیرفته شدن!!!!!

  دوست داشتن

  • من فقط یک چیز می دونم..اون هم اینه که اگه بگیم خدایی وجود نداره و همه چیز سر یه اتفاق بوده هیچ بازدارندگی در مقابل خودم نخواهم دید و شاید هیچ مقاومتی در مقابل نفس سرکش.ودر نتیجه مانند حیوانی خواهم بود که حتی فکر مقابله با نفس در ذهنش خطور نمی کنه.در این حالت خودم رو بدون دست و پا زدن به جریان رود خانه می سپارم بدون هیچ دقدقه ای بدون هیچ حس انسانی. لذت زندگی درمقابله و ستیزه. در اینکه مبارزه کنی در اینکه بر خلاف جریان رود خونه بتونی شنا کنی نه اینکه بدون اراده زندگیت تعیین بشه. و یا پذیرفتن یک فکر که همه ی مسئولیت ها رو ازت سلب می کنه .به نظرت این از ترس نمیاد که هیچ مسئولیتی رو قبول نکنی از ترس اینکه تاب درست انجام دادنش رو نداشته باشی. ..به نظر شما کدوم زندگی راحت تره.. حالت با خدا یا بدون خدا..مطمئن هر انسان راحت طلبی جهان بدون خدا رو ترجیه می ده چون هیچ مسئولیت انسانی رو به دوش نخواهد کشید. راحت ترین فکری که می شه برای فرار از مسئولیت و برای نادیده گرفتن ناظر جهان اختیار کرد.آفرین به این جور آدما که بجای مبارزه سرشون رو مثل کبک توی برف فرو می برن. از ترس مورد محاکمه شدن از ترس عذاب وجدان..بهترین کار بهتر بگم راحت ترین و دم دست ترین ایده نفی خدا است تا بتونی انسان بودن و مسئولیت هات رو که نادیده گرفتی توجیه کنی…

   دوست داشتن

   • آدم بودن به غیر از دین و خدا شناسی و این حرفاست
    پس شما آقای saba احیانا حیوان تشریف دارید که نتوانید جلوی نفس خودتونو بگیرید
    لذت بردن از زندگی به غیر از حیوانی زندگی کردن است

    دوست داشتن

 4. اری جالب ادمی زادگانی هستید شاید به قول شریعتی محض تنوع افریده شده اید وجود خدا را انکار میکنید (حتما با عقلانیتی که مخصوص شماست)ولی به یک تکه خاک اهمیت قایلید (جانم فدای ایران) پس باید اینگونه باشد که ایرانی بودنتان فخری است (حتما با عقلانیتی که مخصوص شماست)طبق عقلانیت: طبق آزماایشاتی که در آزمایشگاه های فوق پیشرفته عقلانی صورت گرفته خاک ایران ارزش ماورایی نسبت به سایر کشورها علی الخصوص غزه دارد وارزش فدا شدن اما انسان ها در کشورهایی کم ارزش اصلا ارزشی ندارند

  دوست داشتن

  • می گویند هرکس خودش را بهتر می شناسد و توصیف می کند، تو هم با این استدلال و همچنین نقل قول آوردن از اسلامگرایی مانند شریعتی اثبات کردی که نام برازنده ای برای خودت گزینش کرده ای (یک انسان بی عقل). امثال تویی که عقلانیت را در خرافات و مهملات قرآنی و باور به موهومات می دانید و ناباوران و دگراندیشان را ناقص العقل خطاب می کنید.
   اما پستی و رذالت تو و همکیشانت در ایران ستیزی تان نمایان می شود. شمایی که میهن پرستی را نکوهش می کنید و با وقاحتی که مخصوص مسلمانان است خاک ایران را بی اهمیت می دانید ولی پول بی زبان مردم و منابع همین آب و خاک را به جیب انسان نماهای تروریست (حماس، حزب الله و …) می ریزید که با قوانین وحشیانه و آیات تروریست پرور قرآن، خاورمیانه را به لجن کشیده اند و حتی به خودشان هم رحم نمی کنند. جانواران وحشی از نوع شیعه و سنی که به خون هم تشنه بوده و هر روز با فریاد «الله اکبر» همدیگر را منفجر می کنند.
   شما اسلامگرایان، موجودات بی ریشه و بی هویتی هستید که با حکومت کثیف اسلامی آخوندی خاک ایران را اشغال کرده اید. انگل هایی هستید که ایران برای شما فقط ابزاری است برای تروریست پروری و تبلیغ دین بیابانی اسلام. برای همین است که تاریخ کهن ایران، میهن پرستی و شعار «جانم فدای ایران» خاری است بر چشمانتان. در وصف امثال شما این سروده بس است:
   روسپی از خانمان خود نکند دل …… کمتر از او دان کسی که دل ز وطن کند

   دوست داشتن

  • خاک اگر ارزش دارد ، ارزشش به خاطر ارزش ساکنانش است، مردم غزه انسانند درست ،اما اگر آنها ارزش خود را می دانستند بجای قرنها آویزان شدن از خرافات و اسلام و ماندن در جهالت ،ارزش خاکشان را دانسته بودند و زمینهایشان را بی ملاحظه نمی فروختند کسی جرات نمی کرد به خاکشان دست اندازی نماید ، آنها و روشن فکرهایشان در آن زمان در خواب بودند مثل ما و شریعتی ، که هنوز ذهنمان درگیر یافتن توجیهات مدرن تری برای ماندن در جهالت اسلام است

   دوست داشتن

 5. چیزی که با ترس همراه باشه و عقلانیت انسان را زیر سوال ببره مردوده. ما بعنوان کاملترین مخلوق بدلیل عقل و خردی که داریم موظفیم در مورد اعمال و رفتاری که انجام می دهیم فکر کنیم. حتی حیوانات نیز طبق اصل غریزه شان رفتار می کنند, آیا این درسته که ما وظیفه تفکر در رفتار و اعمالمان را به عهده دیگران گذاشته اسمش را بگذاریم تقلید؟

  دوست داشتن

 6. من ار آقای داوکینز و همفکرانش می پرسم: فرض کنیم احتمال وجود خدا کم باشد ولی آیا می توان وجود محتمل را هم کم پنداشت؟ مسلما جواب نه است. به عنوان مثال تصور کنید کسی برای شکار به یک جنگل می رود از دور شبه یک جانور را می بیند احتمال 90 درصد می دهد که یک آهو است و احتمال 10 درصد هم می دهد که او عزیزترین کس زندگی او(شخصی مثل همسر، فرزند یا …)است. در این صورت آیا حاضر می شود ریسک این خطر را به جان خود بخرد؟ یا اینکه به خاطر عواقب خطرناکی که دارد از شکار دست می کشد. حال در مورد وجود خدا که خطرعذابهای آن بی نهایت بار بیشتر از ریسک کشتن عزیزترین کس یک فرد باشد، آیا انکار او یک امر احمقانه نیست؟
  این فقط یک جواب ساده به آقای داوکینز است و جواب تفصیلی به ادعاهای او مجال وسیعتری می طلبد.بدرود

  دوست داشتن

  • جواب کوبنده!! :D یک مشت ادعاهای یاوه و نخ نما شده ی پامنبری: سفسته اگر آخرتی وجود داشته باشد شما ضرر میکنید و ما سود!!!
   سفسته شرط پاسکال

   دوست داشتن

  • دوست عزیز همین کتاب رو بخون ، جوابتو میگیری ، به این میگن شرطبندی پاسکال ، که خیلی وقته بهش جواب دادن ، و آقای داوکینز هم فک کنم توی فصل ۵ کتاب به بیان این مسله ی خنده دار میپردازد …

   دوست داشتن

  • در واقع در این کتاب از نظر «احتمالات» این وجود «تقریبا صفر» بدست می آید. اما اگر با «منطق ریاضی» محاسبه شود، احتمال وجود خدایی که دارای صفات متناقض «بی نیاز» و «خالق» باشد عملا صفر مطلق است. زیرا نفس خلق هدف میخواهد و هدف حکیمانه منتج از نیاز است. در واقع در این کتاب بسیار زیبا و مفید، نویسنده از منظری به این دیدگاه می نگرد که نقطه ضعف مسیحیت است. در حالی که ضعف اسلام با مسیحیت یکی نیست و اسلام به دلیل تفاسیر و دخالت صوفیه هندی بسیار غامضتر و درگیری با آن دشوارتر است. البته همه ادیان از حیث اثبات وجود خدا به شدت می لنگند.

   دوست داشتن

  • حرف شما درست است و انسان در چنین شرایطی و با احتمال 10 درصد شلیک نمیکند. اما واقعیت اینجاست که این احتمال نه 10 درصد که زیر یک درصد است. حال من از شما می پرسم… اگر چیزی از دور دیدید که بیش از 99 درصد شبیه خرس باشه و زیر یک درصد شبیه عزیز شما آیا باز هم شلیک نمی کنید؟

   دوست داشتن

  • نگو این جوابهای مستند و مستدل و سنگین رو !!! تو که له کردی
   این بیچاره رو.

   دوست داشتن

  • انسان برای معامله کردن به این دنیا تشریف نیاورده.عذابی که خدا در اون دنیا به سر ما میاره بدتر از عذابی که نمایندگان او در این دنیا به سر شما میارن نیست.

   دوست داشتن

  • کسی که عقده ی عذاب دادن داره که خدا نمیشه

   دوست داشتن

  • خب اون احتمالی که شما با مثال آوردید با اثبات وجود خدا خیلی متفاوته ، در ضمن نمیشه انسان یک عمر خودشو گمراه کنه بخاطر اینکه احتمال 10 درصدی برای وجود خدا باشه.
   حالا فرض کنید اگه نباشه چی ؟
   ضمنا از گفته های یه آدم متفکر و یک دانشمند باز میشه به باور تقلیدی رسید اما پیامبران همشون یا گاوچرون بودن یا بیکار فقط حرف مفت و بی پایه می گفتن.
   دیگه خیلی دیره برای اینکه مردم بی دلیل از چیزی ترسونده بشن.
   ممنون برای اظهار نظرتون

   دوست داشتن

 7. بسیار بسیار بسیار آموزنده است این سایت و مطالب و کتابهایش
  مرسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسسی

  دوست داشتن

 8. من اطلاع نداشتم God Delusion ترجمه فارسی هم شده
  با امید به اینکه ترجمه وفادار به متنی بوده باشه از همینجا برای مترجم و شما که زحمت نشر این کتاب رو میکشید آرزوی موفقیت دارم.

  دوست داشتن

 9. بسیاری از خردمندان مذهبی و خدا باوران در جنگ های هسته ائی امپریالیسم آمریکا و ژاپن در هیرو شیما و ناکازاکی نابود شدند. گفتگوی خدا شناسی هم بد نیست ولی اکنون برای همگان جالب نیست. سرمایه داری در گوشه و کنار پنتاگن به رصد هواداران صلح و ترقی نشسته است و به نابودی بشر می اندیشد چه مذهبی و چه غیر مذهبی.

  دوست داشتن

 10. ممنون که این کتاب رو معرفی کردید.
  من دریافت کردم.
  میخونم.
  عالی بود.

  دوست داشتن

 11. بسیار بسیار سپاسگزارم از وبلاگ خوبتون

  دوست داشتن

 12. بسیار عالی
  ممنونم کتاب و وبلاگ بسیار عالی و خوبی دارین

  دوست داشتن

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دنبال‌کردن

هر نوشتهٔ تازه‌ای را در نامه‌دان خود دریافت نمایید.

به 1,252 مشترک دیگر بپیوندید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: